Fólie pro výrobu plošných spojů

Tato fólie modré barvy je americké výroby a je určena pro jednoduchou a rychlou výrobu plošných spojů podstatně jednodušším postupem než běžná fotocesta

 
Potřebné vybavení

  • počítač
  • laserová tiskárna, popř. kvalitní kopírka
  • materiál na výrobu plošných spojů cuprextit
  • jemný smirkový papír
  • žehličku
  • leptací médium - nejlépe chlorid železitý
  • ředidlo, např. aceton
  • miska na leptání
  • tato modrá fólie

Princip

Čirá fólie má na jedné straně nanesen tenký modrý povlak. Na laserové tiskárně nebo kopírce se na tento povlak zrcadlově natiskne obrazec spojů, který se potom teplem a tlakem přenese na měděnou plochu desky. Nažehlený obrazec chrání místa mědi před odleptáním. Po odleptání se tento ochranný obrazec snadno odstraní.

Postup při tisku

V jakémkoli editoru pro tvorbu plošných spojů, případně v jiném programu vytvoříme obrazec plošného spoje. Je vhodné jej před tiskem na fólii zkušebně vytisknout pro kontrolu na normální papír. Pokud pak máte jistotu, že je motiv navržený správně, můžete vše nachystat pro tisk na fólii. Nejprve je potřeba obrazec zrcadlově převrátit, buď nastavením mirror v ovladači tiskárny, nebo otočením v programu, případně jej rovnou navrhnout zrcadlově. Další možností je nascanování motivu z papíru, rovněž zrcadlově. Pak je vhodné nastavit kontrast toneru v ovladači na maximum a používat pouze kvalitní cartridge. Pak vložte fólii do tiskárny tak, aby bylo možno tisknout na matnou stranu a zadejte příkaz tisku. Pro tento proces je možné použít i kvalitní kopírku.

Postup při zažehlování

Materiál pro výrobu DPS cuprextit je potřeba nejprve důkladně odmastit, nejlépe přešmirglovat velmi jemným smirkem pod tekoucí vodou a důkladně osušit, případně před tiskem předem mírně nahřát. Poté jej položte na pevnou podložku a natištěný motiv na modré fólii položte matnou, tedy potištěnou stranou tak, aby byl celý obrazec natištěný tonerem směrem k měděné fólii po celé ploše budoucího plošného spoje. Poté nastavte žehličku na teplotu hedvábí a přiložte na ně žehličku. Není vhodné přejíždět sem a tam, mějte žehličku po dobu asi 30 s na jednom místě. Poté na chvíli oddělejte a opět na 15 s přiložte. Podle originálního návodu je vhodný čas na ukončení prohřívání prostoupení černého toneru skrze modrý povlak až k fólii, což je pod žehličkou při oddělání viditelné. Modrou fólii sundejte z cuprextitu až po důkladném vychladnutí materiálu, jinak poškodíte spoje. Na cuprextitu by měl zůstat pouze přežehlený motiv krytý tonerem, místa pro odleptání my měly být holé, měděné. Případné kazy je potřeba buď odstranit, nebo doretušovat ( lak na nehty ap.).

Pokud použijete příliš nízkou teplotu, nepřenese se celý motiv kvalitně, pokud zase vysokou, toner se přepálí a je nepoužitelný. Obecně platí raději déle při nižší teplotě. Správně přenesená fólie je v místech přenosu průhledná, protože se modrý povlak i s tonerem přilepil na cuprextit.

Postup při leptání

Zkontrolovanou a vyretušovanou desku ponořte do chloridu železitého, nejlépe hodně teplého a míchejte s miskou. Doba leptání je závislá na vyčerpanosti chloridu, teplotě a intenzitě míchání. Po vyleptání desku důkladně opláchněte, usušte a zbytky toneru odstraňte acetonem nebo nitroředidlem. Poté je vhodné přetřít kalafunou v lihu kvůli pájitelnosti.

Hodnocení

Tuto desku jsme hodnotili jako výrobci plošných spojů, nicméně pro testy jsme nepoužívali naše vybavení a zkušební pracovník neměl ani přílišné zkušenosti s výrobou dps. Celkově je velmi kritické nastavení teploty, tlaku a času, jakékoli chyby při této operaci znamenání zničení poměrně drahé fólie. Dále se značně liší zkušenosti jednotlivých uživatelů, každý doporučuje jiný postup, takže je nutné si vše sami důkladně vyzkoušet. To se však vzhledem k ceně fólie může značně prodražit. Nám se například neosvědčila rada počkat na prostoupení obrazce až k nosné fólii, to už bývá pozdě. Toner se rozteče a materiál je nepoužitelný. Metoda krytí tonerem z laserové tiskárny je poměrně nevhodná. Tyto tiskárny byly totiž vyvinuty pro kvalitní tisk kancelářských dokumentů, takže nemají potřebnou rozměrovou přesnost, kontrast toneru a hranovou ostrost. To, co na papíře vypadá na kvalitní motiv se při přenesení změní na hrbatý a zubatý spoj. Navíc ne každý má k dispozici kvalitní tiskárnu s kvalitním tonerem, nemluvě o kopírkách, ty bývají často nekvalitní i na normální textový dokument. Dále je nutné sehnat cuprextit a leptadlo, což v maloobchodě bývá celkem dražší záležitost. A nakonec - při leptání chloridem železitým s tím běžte raději ven nebo do kůlny. Tato chemikálie svými výpary chlóru způsobuje rezivění železa a silně narušuje beton. Takže pokud se vám trocha vylije v koupelně, škoda na zničené vaně, kachličkách, vodovodní baterii i oblečení bývá značná. Metodou leptání peroxid vodíku a kyselina solná se raději vůbec nebudu zabývat.

Celkově to tedy může vypadat, že nám jde pouze o reklamu na výrobu desek u profesionálů. Tato fólie je však rozhodně zajímavým přispěním do technologie výroby pro opravdové kutily, kteří si chtějí vše udělat sami. Jednodušší desky rozhodně zvládnou, po získání zručnosti i složitější a je to rozhodně lepší, než motiv vyškrabávat rýsovací jehlou nebo kreslit ručně fixem na cuprextit. Dále jde o velmi rychlou metodu, při jejím zvládnutí můžete mít plošný spoj hotový za 15 minut a to nijak jinak nedosáhnete. Takže i vývojáři, kteří dělají jednoduchá zapojení by ji jistě přivítali.

Dodavatel

Tuto fólii dodává firma CADware s.r.o., Hálkova 6, 46117 Liberec, tel. / fax: + 420 485 106 131 , www.cadware.cz.
Její cena je 60 Kč bez DPH a minimální odběr je 5 ks. Pokud budete potřebovat matriál pro samotný plošný spoj cuprextit ( 1 dm 2 á 12 Kč ) nebo leptadlo chlorid železitý ( 1 litr á 50 Kč ), minimální odběr za 100 Kč, případně se rozhodnete si nechat plošné spoje vyrobit, obraťte se na nás.

Další článek na toto téma je u dodavatele.