SMT planžety - malá planžeta pro malé série

Princip tisku přes kovovou planžetu

U metody tisku přes kovovou planžetu se nanáší cínová pasta přes otvory, vytvořené v kovovém plechu síly 100 – 300 um při jediném průchodu stěrky. Stěrka tlačí cínovou pastu přes vytvořený obrazec na plošky plošného spoje. Vzhledem k pevnosti materiálu leží planžeta přímo na plošném spoji, tedy nedochází k průhybu materiálu. Stěrka musí být zhotovená z tvrdé pryže, aby nedocházelo k přílišnému otěru na hranách otvorů.

Provedení plošek

Rozměry otvorů planžety pro jemné rozteče musí být takové, aby nejméně polovina pájecích kuliček přesně pasovala do otvoru planžety. Je nutné pečlivě vybírat pastu s přihlédnutím na případný obsah oxidů, protože pasta s menšími kuličkami má relativně menší povrch. Čím větší povrch, tím větší množství vzniká oxidů. Rovněž se nesmí zapomínat, že pasta zasychá. Pokud přischne malé množství pasty k rohu otvoru planžety s malou roztečí během výroby, bude to mít značný vliv na nanášený objem pasty.

Stěrka

Součástí tiskového zařízení, jak pro tisk přes síto tak přes planžetu je stěrka. V praxi se používají různé druhy stěrek, i jejich vedení je různé. Nejběžnější je ruční posun stěrkou, kdy se stěrka drží v ruce nebo ve vedení a tahem ruky se posunuje. Náročnější stroje mohou mít všechny pohyby zautomatizovány. Tvary běžných stěrek jsou na tomto odkaze zde. Princip tisku přes planžetu jde zde a zde. Ukázka provedení stěrek zde a zde .

Zařízení k tisku přes planžetu

K tisku je možné použít například některé z těchto zařízení, podrobněji popíšeme jednoduchý tisk přes planžetu bez zařízení.

Firma PBT

je přední dodavatel zařízení pro tisk a dodává například stroje UNIPRINT a UNIPRINT P. Jsou to ruční sítotisková zařízení stavebnicové koncepce s možností postupného dovybavování. Více >>

Firma SMT plus

dodává jednoduché zařízení SABTISK 01, které umožňuje : - nanášet pájecí pastu , nebo lepidlo pomocí kovové šablony - snadné upevnění šablony - možnost upevnění desky plošného spoje pomocí kolíků , nebo na hranu - snadné "sesouhlasení " v případě nepřesnosti pomocí tří stavěcích šroubů - maximální rozměr desky plošného spoje 160 x 250 mm - cena: 8200,- Kč (bez DPH). Více >>

Firma Elektronika

dodává zařízení SAB 06, stojí 26 400 Kč - technický popis

Potřebné vybavení

  1. kovová planžeta pro SMT montáž
  2. cínová pasta pro SMT montáž
  3. stěrka z dostatečně tvrdé gumy pro tisk
  4. zvětšovací sklo, pinzeta, distanční podložky
  5. reflow pec na přetavení nebo teplovlnná trouba, horkovzdušná pistole nebo podobné zařízení na přetavení desky

Popis tisku

  1. Na plochu, na které budeme tisknout přilepíme papírovou páskou rohové zarážky o stejné síle, jako potiskovaný plošný spoj, nejlépe ze zbytků cuprexttitu. Ty Vám můžeme bezplatně přibalit k planžetě, pokud si to vyžádáte. Do distančních zarážek pak vložíme potiskovaný plošný spoj. Položíme na něj planžetu a seřídíme co nejpřesněji na pájecí plošky. Pak zadní stranu přilepíme stejnou páskou tak, aby ji bylo možno odklápět nahoru.
  2. Přiklopíme planžetu na plošný spoj, na horní stranu naneseme proužek pájecí pasty a těrkou táhneme směrem k sobě. Tímto tahem protlačíme psatu na plošný spoj.
  3. Zkontrolujeme přesnost a kvalitu nanesené pasty a pinzetou přes zvětšovací sklo umístíme součástky.
  4. Osazenou desku přetavíme v reflow peci. Po vychladnutí zkontrolujeme kvalitu zapájení.
1. upevnění planžety na tiskovou plochu2. tisk pasty na plošný spoj
3. osazení součástek do nanesené pasty 4. přetavení osazené desky

Video ukázka postupu tavení cínové pasty na plošném spoji při reflow :